Preventívne prehliadky

Aj psy a mačky trpia celým radom civilizačných ochorení, ktoré vyplávajú jednak z prešľachtenia , ale aj zo životného štýlu týchto zvierat. Cieľom preventívneho vyšetrenia je diagnostika ochorení, či už metabolických, onkologických ale aj ortopedických a rôznych iných v ich rannom štádiu. Často sa navonok neprejavujú, ale možnosti ich terapie sú oveľa väčšie ako v pokročilom štádiu, v ktorom si ich majiteľ dokáže všimnúť sám. Takýto prístup pre pacienta významne zvyšuje šancu na kvalitný a dlhý život bez zbytočného stresu z ochorenia a jeho liečby, ale často prináša aj nemalú úsporu financií majiteľa. Klinický postup vyšetrenia spočíva v dôkladnej anamnéze (telesné príznaky, podávanie liekov, správanie sa zvieraťa, predošlé operácie) a úplnom klinickom vyšetrení, v ktorom je zahrnuté: vyšetrenie ústnej dutiny a jazyka, vyšetrenie uší, očí a nosa, prehmatanie brušnej dutiny, vyšetrenie tráviaceho traktu a močových orgánov, auskultácia srdca a pľúc, prehmatanie lymfatických uzlín, vyšetrenie vonkajších pohlavných orgánov. Prehliadkou kože a srsti sledujeme prítomnosť parazitov a rôznych ochorení kože. Okrem klinických vyšetrení sa vykonávajú aj špeciálne vyšetrenia, ktoré spočívajú vo vyšetrení krvi (krvný obraz, biochemické vyšetrenie krvi), úplne vyšetrenie moču (vrátane sedimentu), vyšetrenie trusu na črevné parazity, RTG hrudníka, brušnej dutiny a končatín.

V praxi sú časté ochorenia, ktoré sa navonok klinicky neprejavujú vôbec alebo len vo veľmi malej miere. Jedná sa predovšetkým o ochorenia obličiek, močového mechúra, pečene, pankreasu,srdca V našej klinickej praxi sa často stretávame s ochoreniami obličiek mačiek a psov. Jedná sa o chronickú insuficienciu obličiek, ktorá je definovaná ako pomalé zhoršovanie všetkých obličkových funkcií. Počiatočné príznaky majiteľ veľmi často nespozoruje alebo ich nepokladá za závažné (občasná hnačka, zvracanie, chudnutie). Majitelia prichádzajú do ambulancie neskoro, už v rozvinutom štádiu ochorenia. Diagnóza sa určí jednoduchým biochemickým vyšetrením krvi. Poškodenie obličiek je často už natoľko závažné, že ochorenie je už nezvratné aj napriek intenzívnej terapii.

Dôležitosť preventívneho vyšetrenia (klinické, biochemické vyšetrenie krvi) zohráva veľmi významnú úlohu v prevencii ochorenia psov a mačiek. Preventívne prehliadky by sa mali hlavne u starších zvierat vykonávať 1 x ročne.

Leave a Comment

  Prihlásenie na odber noviniek


  O klinike

  Vybudovali sme prvú kliniku v Bardejove s celodennou prevádzkou a pohotovostnou službou

  Ordinačné hodiny

  Pondelok - Piatok:
  9.00 - 12.00 / 14.00 - 17.00
  Sobota: 8.00 - 10.00

  Kontakty

  Telefón: + 421 (0)905 748 042Jiráskova 16 • Bardejov
  vedľa predajne CITROENKontaktujte nás