Nakazenie črevnými parazitmi psov a mačiek je častým javom. Postihnutie niektorými črevnými cudzopasníkmi niekedy prebieha bezpríznakovo. Existuje veľký počet rôznych druhov črevných parazitov. Môžme ich rozdeliť na drobné (mikroskopické) a veľké črevné parazity.
Medzi najčastejšie sa vyskytujúce črevné parazity psov alebo mačiek patria škrkavky, ktoré spôsobujú problémy hlavne pri odchove mláďat. Do tela šteniat sa škrkavky dostanú z matky materskou krvou cez placentu alebo prvým mliekom. Dospelý pes sa nakazí zožratím infekčných vajíčok a lariev. Tie sa vyskytnú vo vonkajšom prostredí, kde ich vylúči nakazený pes trusom. V truse ich môžeme pozorovať ako bielo-žlté hlísty, ktoré dorastajú do veľkosti 9-18 cm.
U infikovaných šteniat sa väčšinou pozoruje spomalený vývoj, bledosť slizníc, chudnutie, hnačky, matná srsť, vyduté brucho. V podobe kašľa a výtoku z nosa sa prejavujú len pri silnejšom nakazení počas migrácie cez pľúca. Dospelé psy väčšinou nejavia príznaky infekcie.
Pravidelná kontrola
Črevným parazitom možno predchádzať rutinným používaním účinných a bezpečných liekov (antihelmintika). K terapii máme k dispozícii širokú škálu vhodných antihelmintík, prispôsobených veku a veľkosti zvierat. Pre štenatá a mačatá sú vhodné pasty, ktoré sa ľahko aplikujú. Pre odrastené mláďatá a dospelé zvieratá sú vhodné tablety. Dôležité je použiť zvolený preparát v účinnej dávke a v optimálnom intervale. Šteňatá začneme odčervovať od 10. dňa a opakujeme obvykle každých 14 dní až do veku 3 mesiacov. U mačiat postupuje rovnako, ale s ošetrovaním začíname až od 14. dňa po narodení. Od 3. mesiaca do 1 roka odčervujeme každé 3 mesiace. Dospelé psy a mačky odčervujeme 4 krát do roka.
Dodržiavaním týchto zásad kontroly toxokarózy psov a mačiek(pravidelné odčervovanie,kontrolné vyšetrenia trusu) sa omedzí výskyt vajíčok kontaminujúcich vonkašie prostredie.Vajíčka tychto parazitov sú veľmo odolné. Odolávajú bežným dezinfekčným prostriedkom.Za miernej vlhkosti môžu byť infekčné až tri roky..Najúčinnejšia prevencia je neustále odstraňovanie trusu z výbehov,umožniť prístup slnečného žiarenia a vyschnutie pôdy.
Pri prevencii treba mať na pamäti, že človek môže byť taktiež hostiteľom škrkaviek a že chovateľ psa a mačky je povinný zabrániť ich šíreniu vo vonkajšom prostredí.
MVDr. Ivana Lazúrová