Hnačka

Hnačka u zvierat je stav, kedy dochádza k častému a/alebo tekutému vyprázdňovaniu čriev. Môže byť sprevádzaná rôznymi ďalšími príznakmi, ako sú zvracanie, strata chuti do jedla, únava, dehydratácia alebo horúčka. Hnačka môže byť spôsobená rôznymi faktormi a podmienkami, vrátane:

  1. Infekčné ochorenia: Baktérie, vírusy alebo parazity, ako napríklad salmonela, parvovírus u psov, koronavírus u mačiek a ďalšie, môžu spôsobiť infekčnú hnačku.
  2. Zmeny stravy: Náhle zmeny stravy alebo konzumácia potenciálne toxických látok môžu spôsobiť podráždenie čriev a následne hnačku.
  3. Alergie: Alergická reakcia na určité potraviny alebo alergény môže tiež spôsobiť hnačku.
  4. Stres: Stresové situácie alebo úzkosť môžu mať vplyv na tráviaci systém zvierat a spôsobiť hnačku.
  5. Ochorenia tráviaceho systému: Rôzne ochorenia tráviaceho traktu, ako sú zápal čriev, syndróm dráždivého čreva alebo nádory, môžu tiež spôsobiť hnačku.

Liečba hnačky u zvierat sa zvyčajne zameriava na zmiernenie príznakov a liečbu základnej príčiny. To môže zahŕňať podávanie tekutín na hydratáciu, zmenu stravy, podporné lieky na zmiernenie zvracania alebo hnačky a prípadne antibiotiká alebo antiparazitárne lieky v prípade infekčnej príčiny. Je dôležité vyhľadať veterinárnu starostlivosť, ak sa hnačka u zvieraťa nezlepší alebo sa zhorší, alebo ak sa vyskytnú ďalšie príznaky, ako je strata chuti do jedla alebo dehydratácia.


MVDr. Patrik Ličko

Prihlásenie na odber noviniek


O klinike

Vybudovali sme prvú kliniku v Bardejove s celodennou prevádzkou a pohotovostnou službou

Ordinačné hodiny

Pondelok - Piatok:
9.00 - 12.00 / 14.00 - 17.00
Sobota: 8.00 - 10.00

Kontakty

Telefón: + 421 (0)905 748 042Jiráskova 16 • Bardejov
vedľa predajne CITROENKontaktujte nás